Георгиевски бронзен на гран при турнирот во Рим

1 min read

Актуелниот олимписки вицешампион во таеквондо Дејан Георгиевски ги освои бронзениот медал на „Гранд при Рим 2022“ турнирот од серијата Г6. Георгиевски загуби во полуфиналето од поранешниот олимписки шампион Чеик Салах Сисе од Брегот на Слонова Коска со 2:4.

Ова е најсилно рангиран турнир во олимписко таеквондо по Олимписките игри и Светско првенство, и е рангиран над Европско првенство.

Во прво коло заради високиот ранкинг на Дејан како носител беше слободен, а второто го победи Роберто Бота од Италија 2:1, додека во трето коло извојува победа над одличниот Маикон Сеиквира од Бразил 2:0.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Посебен режим на сообраќајот во Скопје

Следно

Побавното движење може да биде знак за когнитивен пад

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian