ФОТО+ВИДЕО | Неверојатен музички спектакл: Дијана Рос, Алиша Кис, Род Стјуарт ѝ пееја на кралицата Елизабета

3 mins read

Седумдесет и осум годишната соул пејачка Дијана Рос на платинест концерт во сабота вечерта по повод 70 години од владеењето на британската кралица Елизабета Втора, го заврши својот настап во Лондон поканувајќи ги десетиците илјади гледачи да ѝ се заблагодарат на кралицата за нејзината долга служба на тронот.

Легендарната пејачка изгледаше неворојатно облечена во бело-црн фустан, додека на Бакингемската палата беше проектирана слика од диско топка пред која се одржа платинесто јубилеен концерт.

Дијана Рос го заврши својот настап со песната „No Mountain High Enough“, придружувана од хор и оркестар, и ѝ рече на кралицата: „Од сите луѓе овде вечерва и милиони што гледаат низ светот, имаме една едноставна порака за вас: Ви благодариме.“

Концертот го отвори бендот „Квин“ со пејачот Адам Ламберт, избор од нивните класични хит песни меѓу кои „We Will Rock You“, „Don’t Stop Me Now“ и „We Are The Champions“. На гала концертот пред Рос меѓу другите, настапија и „Дуран Дуран“, Крег Дејвид, Алиша Кис и Род Стјуарт.

Минатата ноќ, принцот Чарлс по Концерт во Бакингемската палата ја нарече кралицата „мама“ и ѝ оддаде почит затоа што, како што рече „се смееш и плачеш со нас и што е најважно, секогаш си била тука за нас“.

И во комичниот скеч што ја воодушеви нацијата, кралицата пиеше чај со „мечето Падингтон“ и откри, дека како и крзнениот лик, и таа ужива во сендвич со мармалад.

Трговскиот центар денеска изгледа прекрасно по брзото расчистување на постплатинската забава која се одржа во саботата вечерта, а кралските веселби денеска се подготвуваат да се спуштат во Бакингемската палата, за да се ужива во спектакуларниот јубилеен натпревар од 15 милиони фунти, со надеж дека присутните ќе ја видат кралицата.

Околу 10.000 луѓе, вклучително и екипа од 6.000 изведувачи, се вклучени во изведбата на спектакуларната карневалска патека долга две милји од Хорс гардс, долж Вајтхол до Адмиралитет Арх и надолу од Трговскиот центар до Бакингемската палата, повторувајќи ја поворката за крунисување на Нејзиното Височество во 1953 година.

Не е познато дали 96-годишната кралица ќе се појави на натпреварот, откако се повлече од два јубилејни настани поради загриженост за нејзиното здравје. Сепак, принцот Чарлс, војвотката Камила, војвотката од Корнвол, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон и другите членови на кралското семејство се очекува да се појават во Бакингемската палата на крајот од поворката која е во траење од 2,5 часа.

Започна четиридневната прослава: Кралицата Елизабета слави 70 години на британскиот трон

ФОТО | Кејт Мидлтон повторно покажа скромност: Со стајлингот ѝ оддаде чест на принцезата Дијана

ФОТО | Кејт Мидлтон повторно покажа скромност: Со стајлингот ѝ оддаде чест на принцезата Дијана

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Реал има „кралски“ буџет, Анчелоти ќе може да потроши 450 милиони евра за засилувања

Следно

Прилепските меанџии се жалат на недостиг на персонал, а Хрватска се наполни со сезонски работници од Македонија

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian