Подољак: Војната може да трае уште шест месеци

1 min read

Советникот на украинскиот претседател Михаило Подољак изјави дека војната со Русија може да трае и до половина година.

„Ова може да потрае уште два до шест месеци“, рече претседателскиот советник Подољак во интервју за рускиот опозициски портал Медуза доцна синоќа.

Тој рече дека клучен фактор за времетраењето на војната е количината на залихи на оружје, а друг фактор е расположението во Европа, Украина и Русија што може да се промени со текот на времето.

Мировните преговори би можеле да се одржат само ако ситуацијата на терен се промени и кога Русија повеќе нема да смета дека може да диктира услови.

Тој предупреди дека територијалните отстапки за Русија нема да ја завршат војната. „Некои градови, како Мариупол и сега Северен Доњецк, каде што се водат најжестоките борби, всушност веќе не постојат“, рече Подољак.

Според него, загубите на Русија се проценува дека се околу 80.000 луѓе. Тука спаѓаат загинатите и ранетите од редовната армија, сепаратистите и членовите на платеничките сили на Вагнер.

Тој рече дека по катастрофалната почетна фаза на војната за Москва, со до 1.000 мртви во војната дневно, сегашните загуби на руските и украинските војници се „споредливи“.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски неодамна изјави дека Украина губи до 100 мртви и има околу 500 ранети дневно. (МИА)

kurir.mk

Претходно

Санкционирани 26 возачи кои возеле под дејство на алкохол на територијата на СВР Тетово

Следно

Надал го цени здравјето повеќе од титулата, Руд најавува сензација на Ролан Гарос

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian