Јотова: Палењето на Центарот за култура во Битола е уште една провокација

1 min read

Палењето на Центарот за култура „Иван Михаjлов” во Битола е уште една провокација и дел од масовната антибугарска кампања што започна веднаш по отворањето на клубот, напиша на Фејсбук потпретседателката на Бугарија, Илијана Јотова.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, според Јотова, на неговото отворање пред еден месец, на кое учествуваше бројна бугарска делегација, беше констатирано дека единствената функција е да ја зачува бугарската култура и идентитет кај Бугарите во Северна Македонија.

-Само брзите активности на надлежните институции во најкус можен рок за откривање на сторителите ќе докажат дека кај нашиот западен сосед се почитуваат правата на Бугарите, како и на сите други националности, додаде потпретседателката на Бугарија во својата објава на Фејсбук. 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Нов летен расад ги разубавува цветните леи и фигури низ градот

Следно

Погба на маса има понуди од три екипи

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian