Калин: Самитот на НАТО во Мадрид не е краен рок за одлука за кандидатурите на Шведска и на Финска

1 min read

Портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин изјави дека Самитот на НАТО во Мадрид кон крајот на јуни не е краен рок за носење одлука за кандидатурите на Шведска и Финска за членство во Алијансата.

Тој, за турската државна новинска агенција Анадолија, повтори дека напредокот во кандидатурата за членство зависи од тоа како Шведска и Финска ќе одговорат на турските барања.

„Не чувствуваме дека сме под никаков временски притисок од типот да го направиме тоа до самитот на НАТО. Тука е важно Шведска и Финска отворено, јасно и конкретно да кажат какви чекори ќе преземат во борбата против тероризмот“, посочи Калин.

Шведска и Финска минатиот месец поднесоа барање за членство во НАТО, но нивните кандидатури наидоа на отпор од Турција, обвинувајќи ги дека ги поддржуваат курдските екстремисти.

Членството во НАТО треба да биде одобрено од сите 30 земји-членки.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Кој открил како циркулира крвта во нашите тела?

Следно

Ништо ново во женската ракометна ЛШ, Ѓер прв финалист

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian