„Фестивал на розите” во Казанлак, речиси 120 години историја и традиции

4 mins read

„Пријателство во рози” е мотото на годинашниот Фестивал на розите во Казанлак, кој традиционално трае еден месец, а кулминира во првата недела од јуни, изјави во интервју за БТА Сребра Касева, организатор на различни настани во рамките на годинашната програма во општина Казанлак.

Празникот е инспириран од маслодајната роза која со векови се одгледува во регионот, од чии цветови се извлекува масло од роза – основа за многу светски брендови на парфеми и козметика.

Фестивалот на розите во Казанлак вклучува различни настани и можност илјадници гости од земјата и странство да учествуваат во ритуалите на берење рози. Во градините со рози на Казанлак гостите се пречекуваат со ѓердан од рози, кој стана еден од амблемите на празникот, објасни Сребра Касева. Розите се берат рано наутро, потоа се нанижуваат на конец и се прави ланче. За еден се потребни околу 70 розови цветови, рече таа.

Официјалната гостинка на прославите синоќа, потпретседателката Илијана Јотова, ја круниса годинашната кралица на розите – Белослава Желева и ѝ честиташе на неа и на нејзините придружнички Тереза ​​Палова и Габриела Петкова.

Меѓу настаните денеска се изложбата на парфеми „Со мирис на роза” и презентација на сладолед од рози. Целосната програма може да се види на веб-страницата на градот Казанлак.

Утре празникот ќе заврши со карневалската поворка, а годинава ќе гостуваат бендови од збратимените градови на Казанлак и различни бендови од Бугарија. Сребра Касева истакна дека ова е најголемиот годишен уличен карневал во земјава, а на годинашното издание ќе дефилираат повеќе од 10.000 учесници.

За прв пат Фестивалот на розите во Казанлак бил организиран во 1903 година. Оттогаш, Фестивалот  во градот се слави секоја година, а следната година ќе го одбележи својот 120-годишен јубилеј. Касева за БТА изјави дека подготовките се веќе започнати и планирани се настани за изненадување на гостите од земјава и странство.

Производството на роза е една од главните индустрии во регионот Казанлак. Има богата историја и традиции, за што изјави за БТА Радослав Петков, заменик директор на локалниот историски музеј „Искра”.

Маслодајната роза е попозната како Дамаскена, рече Петков. Името значи дека растението е земено од Дамаск, Сирија. Според многу истражувачи, розата била донесена на Балканскиот полуостров со една од последните крстоносни војни.

Патниците како Хелмут фон Молтке и Феликс Каниц даваат

Податоци за производство на масло од роза  даваат патниците Хелмут фон Молтке и Феликс Каниц, објасни Радослав Петков.

Производството на масло од роза е макотрпен процес – цветот на розата се бере рачно многу рано наутро пред да изгрее сонцето. Бербата треба да заврши до 9 часот, бидејќи концентрацијата на етерично масло во розовиот цвет е најголема од 04:00 до 08:00 часот кога се задржува плодната роса, појасни Петков.

Веднаш по берењето започнува печењето. Казаните се полни со свежо розово цвеќе и вода. Односот на печење е еден килограм рози и четири килограми вода. Производот што се добива при првата дестилација е розова вода. За да се добие масло од роза, розовата вода се враќа во тенџерето за дестилација.

Во зависност од сортата, потребни се 3 до 7 тони цветови од роза за да се направи еден килограм масло од роза, што е еквивалентно на 7 до 15 илјади цветови од роза за килограм масло од роза, рече Петков.

Тој нагласи дека ништо не се фрла од розовиот производ. Дури и варените розови цветови се користат за полето, како и за правење слатко од рози.

Единствениот музеј на рози, дел од историскиот музеј „Искра” во Казанлак, изложува богата колекција на предмети, фотографии и документи кои ја откриваат историјата на производството на рози во овој регион.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дали во Карпош ќе никне нова 28-катница?

Следно

Бензема нема да се жали на пресудата со која е осуден за уцена на колега од репрезентацијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian