Украина нема намера да користи американско оружје за напад врз Русија

1 min read

Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак на Твитер напиша дека Украина нема намера да користи американско оружје за напад на руска територија и додаде дека Русија по тоа прашање изнесува лажни обвинувања.

– Денес задача број еден на Русија е да ја поткопа довербата меѓу Украина и САД. Нашите партнери знаат каде се користи нивното оружје, напиша Подољак на Твитер, пренесува Гардијан.

Украина води одбранбена војна и не планира да користи системи за лансирање ракети.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Дали кандидатите за уставни судии треба јавно да се претстават пред јавноста – дебата меѓу пратениците Каевски и Милошоски

Следно

Шесто издание на „Вози право, вози здраво“ во недела во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian