РФМ парично ги награди ракометарите за пласманот на Светското првенство 2023

1 min read

Ракометната федерација на Македонија ја исплати наградата од 50.000 евра на машката сениорска репрезентација за пласман на Светското првенство во 2023 година кое ќе се одржи во Полска и Шведска.

По претходно донесена одлука на Управниот Одбор, денеска РФМ ја исплати наградата на репрезентацијата која по осмипат ќе игра на Мундијалите.

Избраниците на селекторот Кирил Лазаров кој е воедно и играч, обезбедија пласман на СП совладувајќи ги репрезентациите на Романија и Чешка во бараж квалификациските натпревари.

Според најавите нашите најдобри ракометари своите противници на Мундијалот ќе ги дознаат на 2 јули во Катовице, Полска.

И натаму не се комплетирани сите учесници на светскиот ракометен собир, пет репрезентации треба да дојдат уште од африканската зона, еден учесник од Северна Америка, а на две селекции ќе им бидат доделени „вајлд-карти“.

Се очекува Македонија да се најде во вториот шешир пред жрепката заедно со Катар, Хрватска, Белгија, Бразил, Португалија, Полска (домаќин) и Црна Гора.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шесто издание на „Вози право, вози здраво“ во недела во Скопје

Следно

Јахтата на Дејвид Боуви се продава за 4,85 милиони евра

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian