Лидерот на Северна Кореја и го честиташе платинестиот јубилеј на кралицата Елизабета Втора

1 min read

Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун на британската кралица Елизабета Втора и го честиташе јубилејот, 70 години владеење, соопшти Министерството за надворешни работи на Пјонгјанг.

-Ви испраќам честитки вас и на вашето семејство по повод државниот ден на вашата земја, официјалната годишнина на владеење, напишал Ким во пораката.

Лондон и Пјонгјанг воспоставија дипломатски односи во 2000 година. Двете земји ги задржаа своите амбасади. Британската амбасада во Пјонгјанг во моментов е затворена по мерките кои Северна Кореја ги воведе поради корона пандемијата.

kurir.mk

Претходно

ССМ најави генерален штрајк

Следно

Во недела филмот „Стела“ во градски парк под отворено небо

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian