Гутереш: Колку побрзо заврши војната во Украина, толку подобро за светот

1 min read

Војната во Украина разгорува тродимензионалната глобална криза – храна, енергија и финансии – што најмногу ги погодува најранливите луѓе, земји и економии, напиша денеска на Твитер генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш.

-Колку побрзо заврши оваа војна, толку подобро – за доброто на Украина, Русија и светот, нагласи тој.  (МИА)

kurir.mk

Претходно

Димовски: Мицкоски да ги повика градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ да им ги зголемат платите на вработените

Следно

Косово: Запленети 800 килограми тутун шверцуван од Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian