Ескобар: Стратешкиот дијалог има цел да ја искорени корупцијата во Македонија

1 min read

Една од целите на стратешкиот дијалог е да помогне во искоренување на корупцијата во Северна Македонија, рече за Гласот на Америка на македонски јазик специјалниот претставник на Стејт департментот за Западен Балкан Габриел Ескобар.

„Нашата цел во овој дијалог беше да бараме алатки што ќе можеме да ги користиме заедно да ја поразиме корупцијата, не само во Северна Македонија, туку и во регионот и во Европа“.

Ескобар рече дека со македонските партнери за време на вчерашниот стратешки дијалог во Вашингтон зборувале и за политички и воени прашања, култура, образование и други теми од заеднички интерес на двете држави.

Тој, меѓудругото, зборуваше и за спорот со Бугарија, потенцирајќи дека следни за влез во ЕУ треба да бидат Северна Македонија и Албанија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Одлично четврто место за Јанковиќ на Медитеранскиот КОМЕН Куп

Следно

Генерал мајор Бајам Бегај кандидат за нов претседател на Албанија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian