Давор Панчевски ви препорачува: Здрав домашен сладолед без шеќер подготвен со 3 состојки

1 min read

Брзо, здраво и многу вкусно… одлично за топлите денови кои веќе се тука. Овој освежителен и здрав сладолед се подготвува со само 3 состојки и не содржи шеќер. Уживајте во ова совршено летно освежување подготвено по рецептот на младиот готвач Давор Панчевски.

Потребни состојки:

200 г замрзнати јагоди
350 г грчки јогурт
1 лажичка стевиа (може и мед или јаворов сируп)

Фото: Приватна архива

Сите состојки ставете ги во блендер и блендирајте додека не добиете густ сладолед.
Доколку сакате сладоледот да биде поцврст, префрлете ја целата смеса во кутија и оставете во замрзнувач уште 1-2 часа. Потоа вистински уживајте во секоја лажичка од овој вкусен и здрав домашен сладолед.

Забавно готвење ви порачува Давор.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Марјан Србиноски е новиот спортски директор на кошаркарската федерација

Следно

Стратешки дијалог – Ветар во грб од Вашингтон кога ЕУ интеграцијата е во застој

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian