Три лица убиени во пукотница во болница во САД, напаѓачот се самоубил

1 min read

Најмалку три лица се убиени вчера во пукотница во болница во Тулса, во американската сојузна држава Оклахома, соопшти тамошната полиција, додавајќи дека напаѓачот е мртов.

-Можеме да потврдиме дека четири лица се мртви, меѓу кои и напаѓачот, во пукотница во болницата Свети Францис”, објави локалната полиција на Твитер.

Претходно од полицијата беше соопштено дека во текот на попладневните часови интервенирала кога маж со пушка влегол во зградата на болницата.

-Полицијата во моментов врши увид во сите простории во зградата за да се елиминира можната закана”, беше посочено во соопштението, како и дека „повеќе луѓе се повредени”. Градскиот советник Џејм Фаулер за локална телевизија изјави дека напаѓачот се самоубил.

Белата куќа соопшти дека американскиот претседател Џо Бајден е известен за пукотницата, додавајќи дека внимателно се следи ситуацијата, а на локалните власти им била понудена секаква неопходна помош.

Пукотницата во Оклахома се случува нешто повеќе од една седмица по масакрот во училиштето во Увалде во Тексас, каде што 18-годишник уби 19 деца и двајца учители.

kurir.mk

Претходно

Изборот на уставни судии на седница на Комисијата за избори и именувања

Следно

Духот на Италија вечерва во центарот на Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian