Тренерот на европскиот кошаркарски шампион сака да оди во НБА лигата

1 min read

Тренерот на актуелниот европски шампион Анадолу Ефес, Ергин Атаман, размислува за преселба во НБА лигата ова лето, пишува американскиот новинар Адријан Војнаровски.

Атаман во последните две сезони со Анадолу Ефес ја освојува титулата во Евролигата, и според Војнаровски, тој е подготвен за нов чекор во тренерската кариера, да се пресели во најсилната кошаркарска лига.

Атаман кој воедно е и селектор на Турција, нема да биде главен тренер, туку тој се гледа како помошник во некоја од екипите во НБА лигата.

Пред да се пресели во НБА лигата, Атаман сака сезоната да ја заврши со двојната круна, односно по титулата во Евролигата, да ја одбрани титулата и во турското првенство. Анадолу Ефес моментно води со 2:1 во победи против Галатасарај во полуфиналето од плеј-офот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Муралите низ Скопје – шарено, урбано, инспиративно…

Следно

ВИДЕО | Дувњак: Идните уставни судии нека бидат поверни на правото отколку на партијата

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian