Серија мистериозни напади во ноќни клубови во Европа: Луѓето избодени со игли, па се тестираат за ХИВ и хепатитис

7 mins read

Повеќе од 300 луѓе ширум Франција пријавиле дека биле избодени како „од ведро небо“ во ноќни клубови или концерти во последните месеци.

На овој случај работат лекари и неколку обвинители, но никој не знае кој и зошто го прави тоа и дали на жртвите им била вбризгана дрога – или некоја друга супстанца.

Сопствениците на клубовите и полицијата се обидуваат да ја подигнат свеста за да ги предупредат присутните за ризикот од ненадејни напади со игла.

Не е само Франција. И британската влада го истражува бранот „убоди од игла“, а за расфрланите случаи истражува и полицијата во Белгија и Холандија.

Huffpost наведува пример како на 4 мај, 18-годишниот Томас Лаук присуствувал на рап концерт во Лил во северна Франција, каде што пушел малку марихуана и испил алкохол. Кога се вратил дома, за Асошиејтед прес изјавил дека има вртоглавици и главоболки – и забележал модринка и мал убод на раката.

Следното утро, симптомите не исчезнале и Лаук отишол кај својот лекар, кој го советувал да оди во итната медицинска помош. Лекарите ги потврдија доказите за боцкање со игла, а Лаук бил тестиран за ХИВ и хепатитис. Неговите резултати беа негативни, како и кај другите жртви досега.

– Се откажав од одењето на концерти откако тоа се случи, рече Лаук.

Стотици километри подалеку, Лин Деснос раскажала слично искуство откако отишол во клуб во југозападниот град Бордо во април. Деснос, исто така 18-годишна, се онесвестила до следниот ден. Таа добила вртоглавица и топли бранови додека била во ресторан за брза храна. Кога стигнала дома, сфатила дека има трага од инјекцијата на раката.

ФОТО: Pixabay

Откако на социјалните мрежи видела сведоштва за слични мистериозни настани, таа отишла на клиника за да биде тестирана за инфекции. Таа се уште ги чека резултатите.

Луѓето од Париз, Тулуз, Нант, Нанси, Рајна и други градови низ Франција пријавиле дека биле избодени без нивно знаење или дозвола. Целните луѓе, главно жени, покажуваат видливи траги од инјекцијата, често модринки и известување за симптоми како што е замор.

Француската национална полициска агенција соопшти дека 302 лица поднеле официјална жалба поради таквите убоди од игла. Во тек се неколку полициски истраги во различни региони, но се уште нема осомничени, не е пронајдена игла, а мотивот останува нејасен.

Ниту една жртва не пријавила сексуален напад, една рече дека била ограбена во Гренобл во април, според Le Monde. Две лица биле позитивни на GHB и можеби голтале дрога додека пиеле, според претставник на Националната полициска агенција. GHB е моќен анестетик што го користат предатори кои сакаат сексуално да ги злоупотребуваат или нападнат жртвите, а може да се открие во урината само за 12 часа.

Службеник и лекар кој има водечка улога во справувањето со оваа појава изразија сомневање дека убодите од ноќниот клуб содржат ГХБ, истакнувајќи дека се потребни неколку секунди за да се вбризга лекот со игла за да се пробие, што повеќето жртви би го забележале.

– Не најдовме никакви лекови или супстанци или објективни докази што потврдуваат … давање на супстанцијата со незаконска или криминална намера. „Она од што најмногу се плашиме е луѓето да се заразат со ХИВ, хепатитис или која било друга заразна болест од убодот“, вели д-р Емануел Пушкарк, раководител на центарот за контрола на отрови во градот Нанси во источна Франција.

Во болницата Ненси е направена посебна процедура за оптимизирање на грижата за жртвите. Пациентите кои покажуваат симптоми како замор се лекуваат, а примероците од крв и урина се чуваат пет дена во случај некој да сака да поднесе тужба.

– Секој случај е различен. Гледаме траги од инјекции, но некои луѓе немаат никакви симптоми. Кога потенцијалните жртви имаат симптоми како непријатност или црни дупки (во меморијата), тие не се специфични – изјави Пушкарџик.

Полициски функционер, кој не е овластен да биде јавно именуван, рече дека во оваа фаза не може да се зборува за конкретен начин на работа.

– Нема сличности меѓу случаите. Единственото нешто што е слично е тоа што на луѓето во различни места во Франција им се инјектираат игли.

Бидејќи посетителите на клубот изразуваат страв на социјалните мрежи и медиумското покривање предизвикува немири, француското Министерство за внатрешни работи овој месец започна национална кампања за подигање на свеста. Полицијата им дели летоци на клаберите и разговара за превентивните мерки со сопствениците на клубовите.

Во Обединетото Кралство, парламентот издаде извештај во април за пиење во пабови и ноќни клубови по ненадејниот пораст на таквите инциденти минатата година. Полицијата соопшти дека околу 1.000 случаи на инјекции со игли низ целата земја биле пријавени околу октомври 2021 година, кога толпи студенти се вратиле во кампусите откако биле олеснети ограничувањата за коронавирусот.

Но, во собранискиот извештај се наведува дека недостигаат податоци за да се оцени колку е сериозно прашањето. Не е јасно дали некој е кривично гонет за боцкањето со игла или колку жртви биле инјектирани со дрога или други супстанци.

– Никој не знае колку е застапен убодот, било да е тоа пиење, дрога или игла, и никој не знае што ги предизвикува сторителите да го направат тоа. Доказите сугерираат дека практиката е широко распространета и опасна.

Низа слични инциденти во кои луѓе биле избодени со игли во ноќни клубови, на фудбалски натпревар и за време на белгиската Парада на гордоста биле пријавени во соседна Белгија. Минатиот месец, бриселското обвинителство отвори две истраги по жалбите на жените кои рекоа дека биле избодени со игла за време на парадата на гордоста во центарот на Брисел.

Организаторите на маршот во соопштението велат дека биле информирани за неколку случаи и ги повикале потенцијалните жртви да бидат прегледани во болниците.

kurir.mk

Претходно

Организирање на атентатот во Марсеј (3)

Следно

ВИДЕО | Вистински хит: Кој вели дека кучиња не можат да свират „тапани“?

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian