Италија слави 76 години од републиката, во Рим одржана воена парада

2 mins read

По двегодишна пауза поради пандемијата на коронавирус, Италија денеска со воена поворка во главниот град повторно ја прослави годишнината од основањето на републиката.

Утрово, претседателот Серџо Матарела положи венец на Олтарот на татковината на плоштадот „Пјаца Венеција“ во Рим, а авиони прелетаа со боите на италијанското знаме: зелена, бела и црвена.

Националниот празник го одбележува референдумот во 1946 година на кој италијанскиот народ гласаше за формирање република. Воената поворка минуваше по „Виа деи Фори Империјали“, авенијата првично изградена под Бенито Мусолини, која води од Колосеумот до Римскиот форум до „Пјаца Венеција“.

Оваа година за првпат на парадата учествуваат жени и мажи од здравствениот сектор како признание за нивниот придонес во борбата против пандемијата. Покрај различните воени и полициски единици, пред трибината на која присуствуваа Матарела, премиерот Марио Драги и други членови на Владата, продефилираа и оклопни возила.

Претседателот (80), кој е четири години постар од републиката, се осврна на војната во Украина преку порака до вооружените сили.

„Италија се определи за мир. Нашето сопствено искуство ни покажа како може да се изгради стабилен и траен соживот дури и по крвавите конфликти. Ова го потврдуваме денес додека стоиме на страната на Украина, која е нападната“, напиша Матарела во пораката.

Во пресрет на националниот празник, Матарела прими владини претставници и странски претставници во својата резиденција. Амбасадорите на Русија и Белорусија не беа поканети.

„Денес, горчливата лекција од конфликтот во 20 век се чини дека е заборавена. Агресијата на Руската Федерација против Украина ги доведува во прашање темелите на нашето меѓународно општество, почнувајќи од мирниот соживот“, рече Матарела. паг/

2022-06-02 14:35:16, од Пандорка Арсовска-Гацова

kurir.mk

Претходно

Во гасењето на пожарот во Тетово ангажирани 216 лица, два хеликоптери, 22 цистерни и 21 машина

Следно

ЈП „Градски паркинг“ го зголеми бројот на паркинг места за лицата со попреченост во Клиничкиот центар

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian