ЕУ го усвои шестиот пакет санкции против Русија

1 min read

Амбасадорите на земјите-членки го договорија текстот на шестиот пакет санкции против Руската Федерација, кој треба да стапи во сила утре, откако беше објавен во Службениот весник на ЕУ, дознава Танјуг во Брисел.

Дипломатски извори во Брисел наведуваат дека поглаварот на Руската православна црква, патријархот Кирил, бил изоставен од текстот на шестиот пакет санкции, за што инсистирала Унгарија.

kurir.mk

Претходно

СДСМ: Зошто Мицкоски не ги бранеше државните интереси во ЕПП и дозволи Резолуција со ставовите на Бугарија?

Следно

Полицијата го потврди вчерашниот инцидент во Кисела Вода: Две групи се пресметувале со тврди предмети

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian