Едно починато лице и 75 нови случаи на ковид-19

2 mins read

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1112 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19: Скопје – 52, Битола – 8, Берово – 4, Велес – 3, Охрид – 2, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Штип, Неготино и Крушево – по 1.

Од вкупниот број позитивни случаи (75), регистрирани се 12 реинфекции.

Регистрирани сe 88 оздравени пациенти од: Скопје – 71, Битола – 12, Прилеп – 3, Тетово и Гевгелија – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од „Мој термин“ дополнително е регистрирано едно починато лице од Скопје (86г), починато во болнички услови на датум 31.5.2022 година.

Направени се 1112 тестови преку: ИЈЗ – 156, ЦЈЗ Скопје – 31, ЦЈЗ Битола – 26, ЦЈЗ Прилеп – 5, ЦЈЗ Тетово – 16, ЦЈЗ Куманово – 12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија болница Козле – 10, УК Пулмологија со алергологија – 4, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 54, Жан Митрев (Филип Втори) – 31, Авицена – 28, Биотек – 26, Систина – 21, лабораторија Лаор – 13, Синлаб – 29, Ремедика – 9, Плодност – 17, Генеа – 6, Никоб Лаб – 49, ВФВ Медикал – 7, Ели Медика Плус – 17, Ројал Медика – 3, Спектра-ММ – 5, Рапид Лаб – 0, Жан Митрев Струмица – 3, Нова Лаб Дијагностика – 2, Рамус – 4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 528.

Досега во земјата се направени вкупно 2 057 173 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312 097, бројот на оздравени пациенти е 302 290, на починати е 9307, а бројот на активни случаи изнесува 500.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 147 023, Активни 331
Куманово 16 674, Активни 5
Битола 15 670, Активни 44
Прилеп 14 215, Активни 7
Тетово 13 481, Активни 6
Кавадарци 10 687, Активни 6
Велес 9797, Активни 10
Гостивар 9608, Активни 4
Охрид 8930, Активни 30
Струмица 8073, Активни 1
Штип 8073, Активни 18
Кичево 5651, Активни 3
Кочани 5095, Активни 5
Струга 4728, Активни 1
Гевгелија 4422, Активни 1
Неготино 3695, Активни 8
Ресен 2751, Активни 2
Свети Николе 2634, Активни 3
Радовиш 2531, Активни 0
Крива Паланка 2418, Активни 1
Делчево 1986, Активни 1
Берово 1689, Активни 10
Дебар 1677, Активни 1
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1393, Активни 1
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 966, Активни 0
Крушево 930, Активни 1
Демир Хисар 835, Активни 0
Македонски Брод 738, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Николина Пишек конечно ги коментираше шпекулациите за смртта на нејзиниот сопруг: Еве што рече…

Следно

Романскиот Парламент го поддржува влезот на Финска и Шведска во НАТО

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian