Доминик Прадали нова претседателка на Меѓународната федерација на новинари

1 min read

Меѓународната федерација на новинари (ИФЈ) денеска ја избра Доминик Прадали од Франција за нова претседателка на ИФЈ, на 31-от Конгрес на организацијата што се одржува во Мускат, Оман.

Таа е втора жена на таа позиција во речиси 100-годишната историја на организацијата.

Доминик Прадали е генерален секретар на синдикатот на француските новинари, а целата своја професионална кариера ја помина на националната телевизија, каде што беше и главна уредничка. Била и член на Француската комисија за новинарска етика и медијација.

Прадали беше член на Извршниот одбор на ИФЈ во два мандата.

Доминик Прадали вети дека ќе го посвети својот мандат на слободата на печатот ширум светот, солидарност меѓу колегите, како и подобрување на нивната финансиска состојба, поддршка за новинарите кои работат во воените зони и нивна безбедност, особено имајќи предвид дека од последниот Конгрес пред три години се убиени и страдале повеќе од 200 новинари.

Прадали, исто така, се залага за единство и опстанок на ИФЈ како единствена организација.

Меѓународната федерација на новинари е основана во 1926 година во Париз на иницијатива на новинарот и активист Жорж Бурдон, кој беше и еден од основачите на Лигата за човекови права. Неговата животна мисија беше солидарност меѓу сите новинари на планетата и подобрување на условите за работа за целосно и објективно пренесување на информациите, што остана основна задача и по речиси еден век постоење на Федерацијата.  (МИА)

kurir.mk

Претходно

По рецептот на нашите мајки и баби: Како да направите домашно слатко од цреши?

Следно

Албанија му оддаде почит на поранешниот претседател Нишани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian