Зошто некои страсни пушачи никогаш не заболуваат од рак на белите дробови?

5 mins read

Пушењето цигари е ризичен фактор број еден за рак на белите дробови, а никотинските производи предизвикуваат висок процент на смртни случаи од карцином на белите дробови во светот. Меѓутоа, не сите пушачи се изложени на истиот ризик, велат научниците.

Несомнено, најбезбедниот начин да се заштитите од рак на белите дробови е да избегнувате пушење цигари, а сепак, во исто време, исто така е точно дека не сите доживотни пушачи се осудени да развијат карцином.

Всушност, огромното мнозинство не. Научниците долго време се прашуваа зошто, а новата студија додава тежина на идејата дека генетиката игра важна улога, пренесува Science Alert.

Меѓу луѓето кои пушат, но никогаш не развиваат рак на белите дробови, истражувачите откриле инхерентна предност. Се чини помалку веројатно дека клетките што ги обложуваат нивните бели дробови ќе мутираат со текот на времето.

Наодите сугерираат дека гените за поправка на ДНК се поактивни кај некои поединци, што може да штити од појава на рак, дури и кога цигарите се пушат редовно.

Во студијата биле користени генетски профили земени од бронхиите на 14 луѓе кои никогаш не пушеле и 19 лесни, умерени и тешки пушачи.

Површинските клетки собрани од белите дробови на учесниците биле секвенционирани поединечно за да се измерат мутациите во нивните геноми.

„Овие белодробни клетки опстојуваат со години, дури и со децении, и поради тоа можат да акумулираат мутации, како со годините, така и со пушењето“, објаснува епидемиологот и пулмолог д-р Сајмон Спивак од Медицинскиот колеџ Алберт Ајнштајн.

„Од сите типови на белодробни клетки, овие се меѓу оние кај кои постои веројатност дека ќе станат канцерогени“, вели д-р Спивак.

Според авторите, наодите „недвосмислено покажуваат“ дека мутациите во човечките бели дробови се зголемуваат со возраста, а кај пушачите оштетувањето на ДНК е уште позначајно.

Никотинскиот чад долго време беше поврзан со предизвикување оштетување на ДНК во белите дробови, но новото истражување покажа дека не сите пушачи се изложени на истиот ризик.

Д-р Спивак вели дека најголемите пушачи немале најголемо оптоварување на мутација.

„Нашите податоци покажуваат дека овие поединци можеби преживеале толку долго и покрај тешкото пушење бидејќи успеале да го потиснат понатамошното таложење на мутациите. Ова изедначување на мутациите може да произлезе од тоа што овие луѓе имаат многу стручни системи за поправка на оштетувањата на ДНК или детоксикација на чадот од цигарите.“

Наодите би можеле да помогнат да се објасни зошто 80 до 90 отсто од доживотните пушачи никогаш не развиваат рак на белите дробови. Исто така, може да помогне да се објасни зошто некои луѓе кои воопшто не пушат развиваат тумори.

Додека се чини дека токсичниот никотински чад предизвикува дополнителни мутации на клетките во белите дробови, дали овие мутации ќе се развијат во тумори зависи од тоа колку добро телото може да ја поправи ДНК или да го намали оштетувањето на ДНК.

Гените кои се занимаваат со поправање на ДНК можат да бидат наследни или стекнати, а замолчувањето на гените за поправка било поврзано со развојот на туморот во претходните истражувања.

Гените не се единствените фактори кои влијаат на ризикот од рак кај една личност. Факторите на животната средина како што е исхраната исто така можат да влијаат на хранливите материи во телото, кои, пак, влијаат на развојот на туморите.

Она што го прави телото на поединецот подобро во поправувањето на ДНК е сè уште предмет на дебата, но новите откритија укажуваат дека овој процес е тесно поврзан со развојот на ракот на белите дробови.

„Сега сакаме да развиеме нови тестови кои можат да мерат нечиј капацитет за поправка или детоксикација на ДНК, што би можело да понуди нов начин за проценка на нечиј ризик од рак на белите дробови“, вели генетичарот Јан Вијг.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Во Грција од денеска без рестриктивни мерки против ковид-19

Следно

Селмани: Ако Али Ахмети се повлече од лидерското место, прашање е дали ДУИ ќе опстои

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian