ВИДЕО | Петрушевски: Опозицијата нема да поддржува закони кои не се наменети за граѓаните

1 min read

400 милиони евра ја чини Македонија од државното чекмеџе, замрзнувањето на цените на основните прехранбени артикли, како и на горивата, во изминатава четвртина од годината. Од ноќеска сите тие се на слободниот пазар.

Фрустрациите на граѓаните се очекува да растат, паралелно со тоа каков ќе биде растот и скокот на цените на сите овие артикли. Дали Владата ќе се одважи и сепак да интервенира, иако вчера на Седница не го направи тоа?

Според Бране Петрушевски, пратеник од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, од денеска ние како држава немаме никаква анти-инфлациска мерка.

-Инфлацијата е двоцифрена. Секоја држава која што е зафатена со светската економска криза, како последица на Ковид пандемијата и високата инфлација, носи анти-инфлациски мерки. Една од тие мерки беше и намалувањето на ДДВ-то од 5 на 0% за основните прехранбени продукти, којашто беше иницирана од ВМРО-ДПМНЕ уште на почетокот од годината, кога со пресови, со притисок, со предлагање на Закони во Собранието успеавме да ја „намолиме“ Владата да ја преземе оваа мерка, со тоа што Владата си даде едно субјективно право, да може самата да го одреди времетрањето на намалувањето на ДДВ, додава Петрушевски.

Проследете го целиот разговор во видеото

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Што прави денеска: Гораст Цветковски, актер

Следно

Лавров: Соработката меѓу Русија и Кина добива стратешки карактер

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian