Словенија има нова влада, големо мнозинство во парламентот го поддржа новиот премиер Голоб

1 min read

Словенечкиот Парламент со големо мнозинство го изгласа предлогот на мандатарот Роберт Голоб за состав на новата влада на земјата.

По неколкучасовна расправа, за тимот составен од 17 министри и министри гласаа 53 пратеници од три партии од владејачката коалиција на Голоб. Против беа 28 пратеници од Словенечката демократска партија на поранешниот премиер Јанез Јанша и од демохристијанската Нова Словенија, која беше во претходната владејачка коалиција.

Голоб во својот говор на почетокот на седницата истакна дека неговата влада е добро составена комбинација од искусни политичари и експерти во одредени области, дека веднаш ќе почне да работи на приоритетите поставени со коалицискиот договор и оти граѓаните наскоро ќе бидат горд на таква Влада.

Тоа е 13-та словенечка влада од стекнувањето на државната независност и една од најбрзо формираните по парламентарните избори одржани на 24 април годинава.

Заедно со министрите од партијата Движење за слобода на Голоб, која освои најмногу гласови на изборите, имаше и министри од две коалициски партии, Социјалдемократите и Левица.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ивановска: Граѓани го запишуваат имотот на функционерите на свое име и за тоа добиваат противуслуги

Следно

ВИДЕО: Украина во финалето против Велс за пласман на Светското првенство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian