Скандинавското дерби му припадна на Каспер Руд за полуфинале на „Ролан Гарос“

2 mins read

Норвешкиот тенисер Каспер Руд се пласираше во полуфиналето на „Ролан Гарос“ откако го совлада данскиот тенисер Холгер Руне со 3:1 во сетови 6:1, 4:6, 7:6 (2) и 6:3. Осмиот играч на светот за првпат во својата кариера е во Топ 4 на еден од грен слем турнирите.

Ова беше прво скандинавско четвртфинале во историјата на парискиот грен слем турнир.

Руд во првиот сет направи два „брејка“ и лесно дојде до водство. Во следниот сет прв „брејк“ имаше Норвежанецот во петтиот гем, но во иста мера во следниот гем возврати Руне.

До одлучувачкиот „брејк“ Данецот стигна во 10 гем, без загубен поен. Тенисерите направија по еден „брејк“ во третиот сет, а сетот отиде во тај-брејк. Руд направи серија од пет врзани поени во тај-брејкот и со 7:2 го заврши 13 гем.

Клучниот момент во четвртиот сет се случи во осмиот гем, кога Руд ја реализира четвртата „брејк“ топка.

Руд за пласман во големото финале на грен слем турнирот во Париз ќе игра против 23 играч на светот Марин Чилиќ. Потсетување дека Хрватот го елиминираше Андреј Рубљов со 3:2 во сетови. Повеќе прочитајте ТУКА

Во втората полуфинална двојка најголемиот фаворит за титулата Рафаел Надал ќе ги одмери силите против Александер Зверев.

Во женска конкуренција полуфиналните мечеви се Ига Швјонтек (Полска) – Дарија Касаткина (Русија) и Мартина Тревизан (Италија) – Коко Гоф (САД).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Германец пливал по цел Дунав, но се откажал во Белград – имало многу фекалии

Следно

Со изложбата „Екстатични тела: Архива на перформативни квир тела во Македонија“ почнува Викендот на Гордоста – Скопје 2022

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian