РКЕ и денеска ќе носи одлука за цената на горивата

1 min read

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) и денеска ќе носи нова одлука за цената на горивата. Како што велат од РКЕ, исполнети се предусловите за тоа.

– Предусловите се исполнети, РКЕ ќе донесе нова одлука за цената на горивата која ќе биде во сила од вечер на полноќ, изјави портпаролката на РКЕ, Марина Узунов.

Со последните измени на Правилникот за одредување на малопродажните цени на нафтените деривати, РКЕ може секој ден да носи одлуки за промена на цените на нафтените деривати доколку пресметката за цената на кој било нафтен дериват оди нагоре или надолу за два денари.

Со вчерашното зголемување на цените на горивата, Еуросупер БС-95 и дизелот поскапеа за девет денари, а Еуросупер БС-98 за 9,5 денари за литар. За 8,5 денари за литар е поскапо и Екстра лесното масло за домаќинство. Литар Еуросупер БС-95 чини 104 денари, Еуросупер БС-98 се продава по цена од 106,5 денари. Новата цена на дизелот е 95 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 93 денари.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Прва исповед на Миша Гроф по смртта на синот: Љубовницата на Видое крие од што починал, од неа нема ни трага ни глас

Следно

Подољак: ЕУ и САД имаат ирационален страв од Русија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian