Прва исповед на Миша Гроф по смртта на синот: Љубовницата на Видое крие од што починал, од неа нема ни трага ни глас

6 mins read

Починатиот сопруг на  хрватската водителка Никола Пишек, српскиот историчар на уметноста Видое Ристовиќ, почина на 44-годишна возраст, наводно поради попуштање на работата на срцевиот мускул, меѓутоа, неговиот татко Виктор Ристовиќ, попознат како Миша Гроф, тврди дека тоа не е вистина, пренесува српски „Курир“.

Додека се чека да пристигне токсиколошкиот наод, Миша Гроф во првата исповед за „Република.рс“ раскажал дека верува дека љубовницата на Видое Ристовиќ, масерката Даниела Бојиќ од Ваљево, ја знае вистинската причина за смртта, но се плаши да зборува за тоа, а најмногу го чуди тоа што веднаш не повикала Брза помош кога сфатила дека неговиот син е мртов.

– Токсиколошките наоди сè уште не пристигнале и не знам кога ќе дојдат. Мислам дека попрво вам, новинарите ќе ви кажат кога ќе ги испратат наодите отколку мене, не знам од која причина. Откако мојот син почина, не знам која е причината! Што се однесува до Даниела, уште не сме се слушнале, но не ме чуди што не сака ништо да каже. Таа е исплашена, не знам што крие. Друго објаснување немам – вели Миша и продолжува:

– Кога бев во нејзиниот стан, таа не ми кажа ништо бидејќи не разговарав со неа. Јас ѝ поставив само едно прашање, а тоа беше зошто веднаш не повикала Брза помош. Поминало повеќе од половина час откако Видое починал, а амбулантното возило пристигнува дури подоцна. Од погребот никогаш повеќе не се слушнавме, ме интересира што се случувало во тој стан, како татко којшто изгубил дете. Од Даниела нема ниту трага ниту глас. Чекам да дојдат наодите, па ќе ја прашам да ми објасни како и што.“

Миша Гроф тврди дека редовно ја слуша со својата снаа Николина Пишек, па открил дека таа сè уште е во Белград, но дека не го посетува.

– Што се однесува до Николина, таа е добро, многу подобро. Јас изгубив дете, никогаш нема да можам да бидам добро, а со неа е поинаква приказната. Таа се опоравува, застанува на нозе и знам дека со ќерката е во Белград. Не доаѓа кај мене, но често ми се јавува да ме праша како сум. Нема како да ми помогне а, се разбира, сè што ми е сега потребно е во рацете на лекарите. Треба многу да се одморам, главно сум дома. Посетите не ме заморуваат, па секој што го интересира како сум, го има мојот телефонски број и во секое време може да ми се јави и да провери сè – вели Ристовиќ.

Миша Гроф потоа откри дека не е точно дека неговиот син Видое починал како последица на прекин на работата на срцевиот мускул, бидејќи лекарите во ниту еден момент не му дале таква информација:

„Моите претпоставки ги нема, во ниту еден момент не тврдев дека син ми починал од срце. Лекарите не ми го рекоа тоа. Причината за смртта нема врска со срцето, којзнае што е во прашање. Без наодите ништо не можам да знам. Не открив никаква причина, надвор од паметот е дека Видое починал од срце. Јас не сум доктор, лекарите не ми кажаа ништо ниту ги видов. Не знам што се крие од мене, но и сега имам лекари околу мене. Се чувствуваме многу лошо откако го изгубив синот. Не разбирам зошто луѓето ме прашуваат дали се чувствувам подобро сега. Тој што не изгубил дете не може да го разбере и сфати тоа чувство. Тоа е празнина што останува. Тука нема минлива болка. Човек само некако може да научи да живее со тоа.“

Виктор Ристовиќ вели дека не размислува за какво било поделба на имотот со Пишек и дека таа не ни нагласила дека треба да разговараат за тоа.

– Не знам што ги интересира луѓето како ќе се подели имотот. Сè што имаше мојот син се води на мое име. Не гледам причина зошто некој да се интересира што ќе правиме и како ќе делиме нешто во семејството. Отпрвин се зборуваше дека јас и Николина не сме во добри односи, но на сите им покажавме дека тоа не е вистина. Луѓето секогаш ќе зборуваат, но јас си ја гледам својата работа – тврди Миша Гроф.

Водителката Николина Пишек и нејзината ќерка пронајдени во бессознание во нивниот дом

Почина Видое Ристовиќ, сопругот на Николина Пишек: Скршената водителка ја потврди тажната вест

Прва изјава на Пишек по смртта на сопругот: Многу ми е тешко, пристигнав во Белград

 

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Стефанов: Бугарија е 100% фаворит, зошто да се плашиме од Македонците, кои се тие?

Следно

РКЕ и денеска ќе носи одлука за цената на горивата

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian