Ивановска: Граѓани го запишуваат имотот на функционерите на свое име и за тоа добиваат противуслуги

1 min read

Граѓани го запишуваат имотот на функционери на нивно име, за што добиваат противуслуга, а кога ќе им заврши мандатот, функционерите си го враќаат тој имот на свое име, изјави вечерва претседателката на Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), Билјана Ивановска.

Гостувајќи во емисијата „24 анализа“ на ТВ 24, Ивановска истакна дека постои можност функционери да го пријавуваат имотот на друго лице, што не е на функција и дека се зборува за такви случаи, но дека Антикорупциската комисија нема ингеренции да ги разгледуваме имотите на граѓаните, туку само на избраните лица.

Таа информира и дека голем број од пријави на граѓаните до ДКСК се однесуваат на незадоволството од судските одлуки, по кои комисијата нема надлежност да постапува и таа ги препраќа до Судскиот совет.

– Од аспект на проверка на потеклото на имотот, ние не го испитуваме имотот на судиите, туку вршиме проверка на она што е пријавено во анкетниот лист, односно верификација на податоците, дали тоа што е пријавено се совпаѓа со тоа што е запишано во книгите, во катастарот. Наша надлежност е до тука. Доколку откриеме несразмерност во богатењето во однос на нивните месечни примања, тогаш тие предмети ги доставуваме до надлежни институции, рече Ивановска.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Јапонец сакаше да стане куче, па потроши 14 000 евра

Следно

Словенија има нова влада, големо мнозинство во парламентот го поддржа новиот премиер Голоб

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian