ФОТО: Најдобрите македонски фудбалери тренираа на „Хувефарма арената“ во Разград

1 min read

Најдобрата македонска А репрезентација во првиот натпревар од УЕФА Лигата на нации, поточно во Лигата „Ц“ в четврток од 18.00 часот во Разград ќе игра против Бугарија.

Бугарите се можеби нашите најголеми конкуренти за првото место кое води во плеј-офот за пласман на Европското првенство во 2024 година.

Иако треба да се почитуваат и останатите две селекции во нашата група „Ц4“, Грузија и Гибралтар кои исто така ќе ја бараат својата шанса.

Избраниците на селекторот Благоја Милевски го одржаа тренингот на „Хуверфарма арената“ во Разград, во продолжение на видео запис ТУКА можете да погледнете дел од тренингот.

Македонија и Бугарија никогаш не се сретнале во официјален натпревар, сите досегашни меѓусебни средби биле пријателски:

12 април 1995 година Македонија – Бугарија 0:0
28 мај 1996 година Бугарија – Македонија 3:0
25 март 1998 година Македонија – Бугарија 1:0
15 август 2001 година Бугарија – Македонија 1:0
1 март 2006 година Македонија – Бугарија 0:1
14 август 2013 година Македонија – Бугарија 2:0
29 март 2016 година Македонија – Бугарија 0:2

Стефанов: Бугарија е 100% фаворит, зошто да се плашиме од Македонците, кои се тие?

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Протест на Авганистанците сместени во Албанија

Следно

Јуни им носи многу среќа на неколку хороскопски знаци: Отворете ја вратата на љубовта и успехот!

Latest from Blog

Македонската наука со индигнација ги отфрла препораките на „Комисијата за ревизија на македонската историја“, како псевдонаучни, ништовни и нерелевантни!

Таканаречените “Препораки за заедничко одбележување на историски личности“ на “Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и

MacedonianEnglishAlbanian