Баербок: Западот мора да обезбеди долгорочна поддршка на Украина

1 min read

Шефицата на германската дипломатија Аналена Баербок во обраќањето пред Парламентот изјави дека Западот мора да обезбеди долгорочна поддршка на Украина.

Таа истакна дека рускиот претседател Владимир Путин ја сменил стратегијата по неуспехот брзо да ја окупира Украина.

– Тој сега смета дека ќе биде поиздржлив од нас, кои ја поддржуваме Украина, наведе Баербок.

kurir.mk

Претходно

Османи: Има меѓународна иницијатива во спорот со Бугарија, Скопје и Софија се во постојана комуникација

Следно

Вработен на бензинска физички нападнат од арачиновец

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian