Бајден најави нова воена помош од 700 милиони долари за Украина

1 min read

Американскиот претседател Џо Бајден денеска објави нов пакет воена помош од 700 милиони долари за Украина, што вклучува мобилни ракетни системи со дострел до 80 километри.

„САД ќе застанат покрај своите украински партнери и ќе продолжат да и даваат на Украина оружје и опрема за да се брани“, рече Бајден.

Тој објави план за испраќање прецизни ракетни системи HIMARS во Украина, откако доби гаранции од Киев дека нема да ги користи за цели на руска територија. Бајден го додаде тој услов за да се спречи ескалација на војната во Украина.

kurir.mk

Претходно

Владината делегација се сретна со претставници на ИРИ и НДИ во Вашингтон

Следно

Парламентот во Словенија ја одобри новата Влада предводена од Роберт Голоб

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian