Tурција сака официјално да го промени името

1 min read

Турција официјално од Обединетите нации и другите меѓународни организации да го промени името на земјата во Türkiye (Туркие), изјави во вторникот министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

Анкара ќе испрати официјален допис до сите меѓународни фактори и очекува промената да стана официјална од следната седмица, рече Чавушоглу за новинската агенција Anadolu.

Додаде дека ОН се „подготвени“ за промената, а Анкара ја поттикнува промената во Туркие од англизираната верзија Турки во поголемиот дел од својата меѓународна коресподенција, вклучително и во пренесувањето на надворешнополитичките вести.

Потегот за преименувањето на земјата следеше по декретот кој во декември го донесе турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во англискиот, францускиот и германскиот, меѓу другите јазици, да се мине на називот Туркие (Türkiye), вклучително и при означувањето на извозните производи.

„Називот Türkiye ги претставува и изразува културата, цивилизацијата и вредностите на турската нација на најдобар начин“, беше објавено тогаш во декретот на Ердоган.

Јавната телевизија TRT ги наведе во прилогот во декември дека „неласкавите“ конотации на називот Турки на англиски јазик, наведувајќи дека или се односи на „голема птица којашто потекнува од Северна Америка“ или „кога нешто многу ќе тргне лошо“.

kurir.mk

Претходно

Евтино, сласно, а готово за миг: Највкусно јадење со млади компирчиња

Следно

Настов: Работиме на изготвување на нов проект за санација и реконструкција на разрушениот потпорен ѕид во Пинтија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian