Тревизан – Гоф е првата полуфинална двојка на „Ролан Гарос“

1 min read

Американската тенисерка Коко Гоф денеска се пласираше во полуфиналето на „Ролан Гарос“ во Париз, откако по два сета со 7:5, 6:2 ја победи 64 тенисерка во светот, нејзината сонародничка Слоун Стивенс.

Гоф, 23 тенисерка во светот, победи по еден час и 33 минути и за првпат во кариерата се пласираше во полуфинале на Грен слем турнир.

Гоф шест пати ѝ го одзема сервисот на противничката, која направи три брејка.

Таа во полуфиналето ќе игра против 59 тенисерка во светот, Мартина Тревизан. Италијанката по три сета ја елиминираше Канаѓанката Лејла Мартинез со 6:2, 6:7 (3) и 6:3.

Исто така Тревизан за првпат е полуфиналистка на Грен слем. Таа ја постигна 10-та последователна победа, а овој месец во Рабат ја освои првата ВТА титула во кариерата.

Втората полуфинална двојка во женска конкуренција ќе ја дознаеме в среда по четвртфиналните дуели Кудерметова – Касаткина и Швјонтек – Пегула.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Хрватскиот премиер и одговори на српската колешка Брнабиќ: Смешни се тезите за етнички чиста Хрватска

Следно

ФОТО | Синот на Кетрин Зета Џонс и Мајкл Даглас дипломираше

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian