Србија ќе добие нова Влада до крајот на јули, најави српскиот претседател Вучиќ

1 min read

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска порача дека очекува формирање на нова Влада до крајот на јули. Тој додаде дека косултациите со политичките партии ќе почнат штом ќе завршат формалните процедури во Собранието.

„Мораме да се занимаваме со новите санкции и случувања во кои можно е повторно да бидеме оштетени, па ќе треба да молиме за помош кај нашите европски партнери“, изјави денеска Вучиќ по положувањето на заклетвата за нов претседателски мандат.

Тој изјави дека новата Влада ја очекува европски пат и дека тој како претседател ќе се посвети на тоа.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Волково од септември добива нова градинка

Следно

На атлетскиот Куп на Македонија беше соборен еден рекорд

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian