Фатмир Лимани посилен од Аријанит Хоџа во Беса

1 min read

Фатмир Лимани го победи Аријанит Хоџа за избор за заменик-претседател на партијата на Движењето Беса. Се чини дека Билал Касами ја претпочита новоприклучената партија г. Лимани отколку ко-основачот на партијата, Аријанит Хоџа.

Денеска, на 31.05.2022 година, централното раководство на Движењето БЕСА одржа состанок пред да се изберат партиските органи, почнувајќи од претседателите, генералниот секретар и партискиот портпарол.

Централното претседателство со мнозинство гласови за потпретседатели ги избра Фатмир Лимани, Блерим Сејдиу и Беса Кадриу. За генерален секретар е избран и Абдуш Демири, а
за портпарол на партијата Фарук Авдиу.

Исто така, на оваа средба беше разговарано и за политичката состојба во државата и какви активности треба да се преземат понатаму.

Движењето БЕСА смета дека предвремените парламентарни избори се вистинската опција бидејќи актуелната власт нема кредибилитет да ја води иднината на државата и дека земјата треба што поскоро да оди на парламентарни избори.

Претходно

ДУИ ги кани Зиадин Села и Билал Касами на прославата за 20 годишнината на партијата

Следно

Бернардо Силва сака трансфер во Барселона

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian