Двајца руски војници осудени на затвор во Украина за воени злосторства

1 min read

Украинскиот суд во вторникт ги осуди двајцата руски заробени војници на 11,5 години затвор поради гранатирање на град на истокот на Украина, пренесува Гуардијан.

Александар Бобикин и Александар Иванов, кои ја слушаа пресудата стоејќи во кутија направена од армирано стакло во Окружниот суд Котелевски во централна Украина, минатата недела ја признаа вината, пренесува Ројтерс.

Оваа е втора пресуда за воени злосторства во Украина од 24 Февруари, кога всушност започна специјалната операција на руската војска.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Петков: Дипломатите преговараат, одлуката на крај ќе ја донесе Собранието на Бугарија

Следно

Алексовска е првата Македонка која ќе биде дел од НБА кампот „Кошарка без граници“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian