Белорусија најави воени вежби на границата со Украина

1 min read

Белорусија во јуни и во јули ќе спроведе воени мобилизациски вежби во близина на украинската граница, објави белоруската новинска агенција БелТА.

Вежбите ќе се одржат во регионот Гомел, што граничи со зоната на исклучување околу местото на катастрофата во Чернобил. На исток се граничи со Русија.

Белорусија во март соопшти дека нејзините вооружени сили не учествуваат во војната во Украина, но служеле како платформа за Русија да испрати илјадници војници преку границата.

kurir.mk

Претходно

Утре продолжува изборот на уставни судии откако за блокадата заседаваше Кацарска со државниот врв

Следно

Уапсен скопјанец за издржување казна затвор од една година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian