Спасувачка мисија од скопската зоолошка со среќен крај: Мајмунчето Делфина спасено од давење

1 min read

Седуммесечното мајмунче Делфина успешно беше спасено од давење во езерото во скопската Зоолошка градина. Сега за него се грижи негувателката Зерa. 

-Бебето гибон мајката го фрлила во водата на езерото. Колешката Зера, која видела како паѓа, прво се јави да повика помош, а потоа влегла во езерото за да го извади. Додека стаса ветеринарката прво јас го реанимирав. По 40 минути борба го спасивме. Бебето прво покажуваше знаци на живот, по некое време се изгуби, па тешко дишеше со околу 20 отсто од капациететот, но за среќа успеавме – за весникот Нова Македонија раскажува Кристијан Стаменов, директор на Зоолошка.

Фотографиите се на Горан Анастасовски, а приказната за спасувањето на Делфина, погледнете ја во видеото подоле: 

skopjeinfo.mk

Претходно

Ветото за С. Македонија не може да се тргува за „танкери, пари или Шенген“, велат бугарските социјалисти

Следно

ВИДЕО | Пендаровски: Отворен Балкан е добра идеја, ама не е алтернатива на ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian