Се смирува коронавирусот во Кина: Во Пекинг некои се враќаат на работа, а Шангај се приближува до укинување на локдаунот

1 min read

Улиците во Пекинг беа преполни во понеделникот бидејќи на граѓаните во две окрузи им беше дозволено да се вратат на работа бидејќи Шангај се приближува кон укинување на двомесечното целосно затворање поради ковид-19, а бројот на нови случаи во Кина е намален.

Кина е единствената суперсила што води бескомпромисна политика на нулта толеранција кон Ковид, која има за цел да ги искорени жариштата по секоја цена додека поголемиот дел од светот се обидува да живее со вирусот.

Кина пријавува стотици нови случаи секој ден, а многу западни земји бележат десетици илјади нови случаи секој ден.

Строгите епидемиолошки мерки, а особено целосното затворање на најнаселениот град во Кина, ја ослабеа втората по големина економија во светот и ги нарушија глобалните синџири на снабдување и меѓународната трговија.

Но, наскоро може да има отстапка.

Окрузите Фангшан и Шуни, во главниот град Пекинг, ги укинаа правилата за работа од дома, а јавниот превоз продолжи како во Чаојанг, најголемата област во Пекинг.

Музеите, театрите и спортските сали може да бидат отворени од недела, со ограничен број посетители, во области каде што не се пријавени случаи на инфекција во последните седум дена. Низ градот сè уште не е дозволено излегување во ресторани, пренесува Хина.

Шангај, кинески комерцијален центар со 25 милиони жители, има намера конечно да го укине болното двомесечно целосно затворање од среда, но сè уште не е јасно како ќе изгледа укинувањето и колку може да биде постепено.

kurir.mk

Претходно

ВИДЕО | Пендаровски: Отворен Балкан е добра идеја, ама не е алтернатива на ЕУ

Следно

Македонката Ана Марија Јанковиќ е новата „Мис туризам 2022“ во Кан

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian