Кралицата Елизабета за првпат ќе ја види ќерката на Меган Маркл и принцот Хари: Парот ќе присуствува на

1 min read

Кралицата Елизабета Втора конечно ќе има можност да ја запознае малата Лилибет, ќерката на принцот Хари и Меган Маркл, односно нејзината правнука, пренесува „Еxpress“.

Елизабета треба да ја види Лилибет на нејзиниот прв роденден во сабота, а ова ќе биде првпат девојката да ги запознае своите „кралски роднини“.

Второто дете на војводата и војвотката од Сасекс во сабота полни една година, а по тој повод таа со родителите и нејзиниот постар брат Арчи ќе отпатува од Калифорнија, САД во Лондон, Велика Британија по повод платинестиот јубилеј на кралицата.

Исто така, странските медиуми јавуваат како ќе се одржи роденденската забава во близина на замокот Виндзор. Покрај Елизабет, девојчето за првпат ќе се сретне и со останатите нејзини „кралски роднини“, а слично ќе биде и со Хари и Меган, затоа што ова е прво нивно официјално доаѓање по 2019 година, кога одлучија дека ќе го напуштат кралското семејство.

Инаку, Лилибет е родена во Калифорнија, а парот нејзиното име го избрал во чест на Елизабета, затоа што Лилибет е нејзин семеен прекар.

Кралицата (96), оваа година ќе ги пропушти омилените коњски трки во Епсом, што наводно ќе ѝ биде трет пат да не биде сведок на овој настан. Причината е загриженоста за нејзината подвижност. Наместо Елизабета, принцезата Ана ќе биде претставник од кралското семејство во Епсом.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Левандовски кратко и јасно: Мојата ера во Баерн заврши

Следно

Пред 30 години на овој ден беа воведени санкциите врз СР Југославија, последиците ги почувствува и Македонија

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian