Ивановски елиминиран на стартот на јуниорскиот „Ролан Гарос“

1 min read

Македонскиот тенисер Калин Ивановски денеска загуби во првото коло на јуниорскиот „Ролан Гарос“ во Париз, Франција.

Нашиот тенисер претрпе пораз од Бразилецот Жоао Фонсека (кој настапува на турнирот со „вајлд-карта“) со резултат 2:1 во сетоби.

Ивановски успеа да го добие првиот сет кој беше решен во тај-брејк со 7:6 (10). Бразилскиот тенисер направи пресврт освојувајќи ги следните два сета со 6:4 и 6:2

Фонсека во второто коло ќе игра против Парагваецот Даниел Ваљехо кој на стартот триумфираше над Французинот Пол Иншоспе.

За Ивановски останува да настапи и во двојки, заедно со неговиот партнер Ерик Арутиуниан од Белорусија, во првото коло за ривали ги имаат Хинек Бартон (Чешка) и Ејден Ким (САД).

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Лајчак: Процесот за проширување во ЕУ е вратен- Земјите од Западен Балкан да ја искористат можноста

Следно

Голем неделен хороскоп (30 мај-5 јуни): Биковите ќе ги покажат своите таленти, на Девиците сè ќе им оди од рака…

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian