103-годишна жена скокна со падобран и го собори светскиот рекорд

1 min read

Швеѓанката Рут Ларсон (103) постави светски рекорд вчера попладне кога скокна со падобран во тандем во близнина на Мотала, околу 200 километри југозападно од Стокхолм.

Рут Ларсон лесно се спуштила на тлото под светлосиното небо, каде ја чекаа помагачите, а ја сними и шведската телевизија „SVT“.

„Горе беше прекрасно“, изјави Ларсон кога се спушти, а на настанот сведочеше претседателот на Гинисовата книга за светски рекорди.

Фото: ЕПА

Ларсон, која е од градот Мјолби, изјави дека и се допаднало чувството кога се спуштала од небото, и покрај слабиот вид. Таа изјави дека не била нервозна пред случувањата бидејќи 2019 година веќе скокала во тандем.

„Секогаш се спуштам“, изјави таа.

Ларсон, 103-годишната жена, го собори рекордот на Американската Кетрин Хоџис која во мај 2019 година скокна од мал авион во близина на Сиетл на возраст од 103 години и 129 дена.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Каспер Руд за првпат е четвртфиналист на грен слем

Следно

ВИДЕО | Ивановски : Уставниот суд мора да престане да биде заложник на партиски пресметки

Latest from Blog

ВМРО-ДПМНЕ: Каков дебакл – во истиот ден кога Каевски се фалеше дека го заштитиле идентитетот, демантот стигна од Бугарија, Македонија прифатила дека Самоил е бугарски цар, а Климент и Наум твореле во бугарска држава

Кој го намести младиот олигарх Дарко Каевски поразот да го прославува како победа, во истиот ден

MacedonianEnglishAlbanian