Зеленски: Уништена клучната инфраструктура во Северодоњецк

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска изјави дека целата клучна инфраструктура во градот Северодоњецк во областа Луганск е уништена во руското гранатирање.

Тој тврди дека заземањето на градот е „главна цел“ на Русија.

– Како резултат на руските напади на Северодоњецк, уништена е целата клучна инфраструктура на градот, истакна Зеленски.

Украинските власти претходно соопштија дека украинските сили денеска биле погодени од тежок артилериски напад додека се обидувале да ги спречат обидите на руските сили да го заземат Северодоњецк.

Според западните медиуми, тоа е најголемиот град кој се уште е под контрола на Киев во областа Луганск.

Од друга страна, лидерот на руската република Чеченија, Рамзан Кадиров, вчера изјави дека руските сили и силите на самопрогласената „Народна Република Луганск“ (ЛНР) презеле целосна контрола над Северодоњецк.

kurir.mk

Претходно

Староримски хороскоп: Која птица сте според месецот на раѓање и што значи тоа?

Следно

Реал само од резултатите во Лигата на шампионите заработи 125 милиони евра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian