Зеленски: Ослободувањето на Украина е сè поблиску, ќе си вратиме сè од Русија

1 min read

Украинскиот претседател Володимир Зеленски вели дека времето за ослободување на Украина е „сѐ поблиску“, како и дека е само прашање на време кога ќе „врати сѐ што Русите освоија“, пренесува „си-ен-ен“.

-Украина ќе си земе сѐ назад. Тоа е императивно. Само прашање на време е. Со секој ден времето до ослободувањето станува сѐ покусо. Сѐ што правиме е токму тоа, рече Зеленски.

Додава дека ситуацијата во источниот мнозински рускојазичен регион Домбас и натаму е тешка, особено во областите на Северодоњецк, Лисичанска, Бакума и Попасна, коишто според проруските сепаратисти, пак, се под контрола на нивните сили поддржани од руските војски.

-На сѐ, што се однесува до снабдувањето со оружјето, со секој ден сме сѐ поблиску до бројна предност на непријателите, тврди украинскиот претседател.

Истакна дека ќе „доминира со технолошка и конвенционална ударна сила“, како и дека многу од тоа зависи од украинските партнери од коишто очекува „добри вести веќе следната седмица“.

kurir.mk

Претходно

ФОТО | Министерот Бочварски се венча со Маринела

Следно

Фото: Хуманитарна акција во Скопје за помош на бегалците од Украина кои престојуваат во Македонија

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian