Вкусови од југот на Шпанија: Рецепт за оригинално андалузиско гаспачо

2 mins read

Оваа шпанска ладна супа е совршена за жешки денови. Главната состојка на супата е доматот кој треба да биде совршено зрел и сочен. Ако немате квалитетни домати при рака, ве советуваме да не ни ја почнувате подготовката

​ Потребни состојки:

– 1 кг зрел домат
– 50 г кромид
– 1,2 чешниња лук
– 100 г краставица
– 50 грама зелена пиперка
– 100 мл маслиново масло
– 30 мл оцет
– околу 150 мл вода
– 1 лажица сол (или по вкус)
– крутони – по желба

фото: инстаграм

​Начин на подготовка:

– Зеленчукот исчистете го и исечете го на парчиња. Издвојте една четвртина домат, пиперка, краставица и кромид. Остатокот ставете го во блендер или мулти-практик. Може да користите и силен рачен миксер. Истурете во течноста, маслиново масло, вода, оцет и сол. Мелете сè за да достигне што е можно подобра конзистентност(околу 3-4 минути).
– Ако имате моќен електричен апарат, гаспачото треба да биде спремно за консумирање, но ако не сте успеале да постигнете нежна и фина конзистентност на смесата, не заборавајте да го обработите, да ги отстраните остатоците од кожата или семето од домати со помош на газа или сито.
– Оставете го во фрижидер 2 часа за добро да се излади(овој чекор не го прескокнувајте никако!).
– Пред сервирање, исечете ги одделените парчиња зеленчук на мали коцки. Зачинете ги со малку сол, маслиново масло и оцет. Посипете ги и додадете крутони во секоја порција или сервирајте одделно во чинии на масата, така што секој ќе става колку што сака.
– Ако сакате, можете да ставите две или три коцки мраз во секоја порција. Не претерувајте со мраз, бидејќи супата  се разредува.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Спасеновски „бронзен“ на Европското првенство во карате во Турција

Следно

ССМ: Пратеници и министерот Бектеши сакаат да ги уназадат работничките права, недела да остане неработен ден

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian