Староримски хороскоп: Која птица сте според месецот на раѓање и што значи тоа?

4 mins read

Според античкиот римски хороскоп, постојат птици кои се многу силни симболи на вашиот животен пат и судбина и тие се поврзани со месецот на раѓање. Откријте која е вашата птица, а воедно ќе научите информации за карактеристиките и талентите на вашите блиски луѓе, познаници и веројатно ќе ги запознаете и разберете малку подобро.

Јануари – Кукумјавка

Тоа се луѓе кои не зборуваат за она што им е навистина важно и комуницираат на која било друга тема со задоволство и искреност. Сакаат да учат нови работи. Тоа се луѓе со одлична меморија, способни за одлични работи и дела.

Февруари – Папагал

Социјални, бистри личности, кои имаат дарба на говорници и се способни да манипулираат со луѓето. Можете да се заљубите во такви луѓе на прв поглед, тие лесно пленат со нивниот шарм.

Март – Црвеногушка

Луѓе со достоинство, кои уживаат да добијат статус како добри. Сакаат да прават добри дела, сакаат да носат добри вести. Ова се чувствителни луѓе, кои не толерираат и не простуваат занемарување.

Април – Канаринец

Луѓето со симболика на канаринец лесно учат и се прилагодуваат. Тоа се чесни луѓе, кои знаат да бидат упорни во добивањето на она што го сакаат. Како по правило, тие се моногамни. Тие не сакаат да ги променат своите принципи и најблиски.

Мај – Славеј

Знаат да поддржуваат, мотивираат и молчат кога е потребно и како да бидат неопходни. Не треба да им верувате на нивните ветувања. Тие можат брзо да се разочараат ако нешто тргне наопаку и да си заминат без збогум.

Јуни – Гулаб

Тивки, домаќински настроени и претежно привлечни луѓе. Ако ја заслужите нивната доверба и не им досадувате, тие ќе бидат вашиот темел и ќе го превртат светот за вас.

Јули – Орел

Ова се силни, семејни луѓе, за кои е важна припадноста. Поради нивните блиски роднини, тие се способни за многу работи. Надвор од семејството тие немаат граници, немаат правила, немаат морал. Знаат да се борат за своите интереси и не се жалат за животот.

Август – Рибарче

Горди и амбициозни личности. Потребна им е љубов, а почитта кон другите е важна за нив. Во поволни услови за нив, тие се способни да постигнат висок раст во кариерата. Знаат да ги признаат своите грешки.

Септември – Тетреб

Овие луѓе се многу сакани и се ценети на работа, тие го сакаат друштвото на пријателите и семејството. Тие не се склони кон конфликти, тие се искрени и имаат свои принципи. Тешко се залажуваат, имаат брз ум и одлично логично расудување.

Октомври – Мала пиштарка

Луѓе кои не избегнуваат конфликти и го постигнуваат она што го сакаат на сите начини. Подготвени се да направат многу за своите сакани, притоа почитувајќи ги туѓите постапки. Не поднесуваат критики, почитуваат силни и успешни луѓе.

Ноември – Петел

Водачи. Обично – ова е главата на семејството, работата, здружението. Знаат да создадат пријатни услови за себе и за луѓето што ги почитуваат. Тие ја ценат совесноста и напорната работа кај луѓето. Тие можат да се претворат во кариеристи или прекршители на законите и прописите. Не сакаат кога се ограничени, дури и во малите нешта.

Декември – Гавран

Скептици и дебатери. Луѓе со одлична смисла за хумор. Тие се апсолутно неамбициозни и крајно горди. Тие по природа се љубопитни и склони кон преземање ризици. Не размислуваат за иднината. Тие се незаменливи како пријатели, тие се непријатни во семејството и навистина не сакаат да ги жртвуваат своите интереси и желби заради блиски луѓе. Не можат да поднесат досада.

извор: sensa

www.slobodenpecat.mk

Претходно

МЗТ Скопје е првиот финалист, Еуро Никел израмни против Пелистер

Следно

Зеленски: Уништена клучната инфраструктура во Северодоњецк

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian