„Слободен печат“: Општините се „шверцувале“ во тарифата за домаќинства, ЕСМ бара поскапување!

3 mins read

Во најновиот број на весникот „Слободен печат“ читајте:

 

Хроника

 

Анализа – САД ја ставаат во погон булдожер-дипломатијата

 

– Во последниве месеци искусни американски дипломати ги завзедоа амбасадорските позиции во повеќе балкански престолнини меѓу кои и во Белград, Приштина и Сараево.

 

Владината коалиција во Софија со максималистички ставови – Бугарските уцени да станат

услови на ЕК за Македонија!?

 

–  Предлогот на Петков предвидува условите што ги постави Бугарија да бидат вклучени во преговарачката рамка на Македонија со Европската комисија (ЕК). Во пракса тоа значи дека позицијата на Бугарија ќе стане став на ЕК и на тој начин ќе се гарантира исполнувањето

на бугарските услови – пишува бугарски „Капитал“.

 

 

“Битка“ за струја – Општините се „шверцувале“ во тарифата за домаќинства, ЕСМ бара поскапување!

 

– За лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски нема ништо спорно во тоа што некои општини формирале јавни претпријатија за преку нив да користат електрична енергија за улично осветлување по пониска цена, наместо индустриската.

 

Економија

 

Ванчо Узунов, универзитетски професор – Една од причините што тапкаме во место е што нема даночна реформа

 

– На Македонија ѝ е потребна сеопфатна даночна реформа, која нема да се однесува само на висината на стапките на даноците и придонесите – вели професор Узунов.

 

Скопје

 

Колку се општините достапни за граѓаните – Треба да се „копа“ по сајтовите на општините само за да се најдат телефони или адреси за контакт

 

Свет

 

Пекинг во дипломатска офанзива – Кинескиот поход во Пацификот го разбранува светот

 

Пекинг им нуди на пацифичките земји петгодишен акциски план што покрива многу прашања, од трговијата, финансирањето и инвестициите, преку туризмот, здравствениот систем…

 

 

Спорт

 

Лига на шампиони – Реал Мадрид е фудбалска империја, по 14-ти пат стана европски шампион

 

– Црна дамка на финалето што се играше на стадионот „Франција“ во Париз во кое Реал

дојде до нова европска титула е 35-минутното доцнење на почетокот на натпреварот

поради скандалот што го предизвикааа организаторите со слабата организација и навивачите кои без билети влегоа на трибините.

 

Магазин

 

Интервју со Суад Мисини, човекот кој повеќе од 45 дена не зема никаква храна – Имам одлични

лабораториски резултати, тело без мускули и освестен пат на кој нема лимити

 

 

Во овој број и специјалниот забавен прилог „Енигмо“ на осум страници 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Голем инцидент во Монако, преполовен болидот на Мик Шумахер

Следно

Украина: Запирањето на Русија е мисија на сите цивилизирани земји

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian