Почина актерот Бо Хопкинс

1 min read

Актерот Бо Хопкинс, кој се појави во „American Graffiti“ и „Wild Bunch“, почина во саботата наутро, изјави неговата сопруга, „The Hollywood Reporter“. Тој имаше 84 години.

Хопкинс почина во болница во Ван Најс, Калифорнија, откако доживеа срцев удар на 9 мај, изјави неговата сопруга Сијан Хопкинс.

Хопкинс беше познат по тоа што играше непријатели и негативци, особено како Џо Јанг во филмот „American Graffiti“ од 1973 година. Хопкинс имаше неколку легендарни улоги во текот на неговата 7-децениска кариера, главно како спореден актер. Филмот секако помогна во прославувањето на Хопкинс, но тој веќе беше во подем со претходните филмови – вклучително и извонредната изведба во „The Wild Bunch“, каде што игре еден од луди одметници кои сакаат да извлечат голем грабеж.

Сè на сè, тој има над 130 актерски заслуги  и се смета за еден од најголемите споредни актери во своето време.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Исчезна авион кој полетал од Сплит

Следно

Ѓоковиќ го совлада Шварцман за четвртфинале на „Ролан Гарос“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian