Ѓорчепетровки чекаа 13 години за нова шампионска титула

1 min read

Женскиот ракометен клуб Ѓорѓе Петров е новиот шампион на Македонија, откако во последното коло од шампионатот го совлада освојувачот на Купот Металург со 25:19.

Наследникот на славниот Кометал го освои само првиот трофеј под новото име, а вкупно 18-ти кога ќе се земе и славната историја на поранешниот европски првак.

Последната титула во првенството Ѓорче Петров ја освои во натпреварувачката сезона 2008/2009.

Предводени од тренерот Симовски од клупата, ја освоија првата позиција на табелата со три бода повеќе од Куманово кој го бранеше трофејот освоен лани.

ТАБЕЛА, плеј-оф

1. Ѓорѓи Петров ЖРК 39 бодови

2. Куманово 36

3. Металург 33

4. Вардар 28

5. Чаир 21

6. Деспина 8

7. Стружанка 7

8. Пелистер 2012 7

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Посебен самит на ЕУ посветен на Украина и последиците од руската агресија

Следно

ФОТО | Министерот Бочварски се венча со Маринела

Latest from Blog

Д-р Петличковски за кичевчанецот суспектен на мајмунски сипаници: Немаме законска можност да го присилиме да се тестира, очекуваме да му проработи совеста

Здравствените власти мака мачат да обезбедат примерок за тестирање од првиот суспектен случај на мајмунски сипаници

MacedonianEnglishAlbanian