Ѓоковиќ го совлада Шварцман за четвртфинале на „Ролан Гарос“

1 min read

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на „Ролан Гарос“, откако денеска во осминафиналната фаза го елиминираше Диего Шварцман со 3:0 во сетови 6:1, 6:3 и 6:3 за два часа и 17 минути игра.

Ова беше седми дуел меѓу српскиот и аргентинскиот тенисер, и седми триумф за Ѓоковиќ. Ноле во четвртфиналето ќе игра со подобриот од мечот меѓу Рафаел Надал (Шпанија) и Феликс Оже-Алијасим (Канада).

Во женска конкуренција Италијанката Мартина Тревизан ја совлада Белорусинката Алиаксандра Саснович со 7:6 (10) и 7:5.

За пласман во полуфиналето Тревизан ќе игра против Канаѓанката Лејла Ени Фернандез која со 2:1 (6:3, 4:6, 6:3) беше подобра о Американката Аманда Анисимова.

Во четвртфиналето се пласираше и Кори Гоф (САД) откако со 6:4 и 6:0 за еден час и 26 минути игра триумфираше над Елиз Мертенс од Белгија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Почина актерот Бо Хопкинс

Следно

„Триаголник на тагата“ на Роберт Ослунд ја освои Златната палма на Канскиот филмски фестивал

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian