Зеленски: Донбас ќе биде украински

1 min read

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека Русија лаже ако мисли дека Лиман или Северодоњецк ќе бидат нејзини.

– Донбас ќе биде украински, истакна Зеленски во видео обраќањето. Тој додаде дека дури и ако Русија носи уништување и страдање насекаде, Украина сепак ќе го обнови секој град.

Зеленски оцени дека ситуацијата во Донбас е многу тешка и дека руските сили се обидуваат барем за 100 дена да ги постигнат целите што се надеваа дека ќе ги остварат уште во првите денови од конфликтот.

kurir.mk

Претходно

Бориславова: Владата нема да го предаде бугарскиот национален интерес во врска со Северна Македонија

Следно

153 сообраќајни прекршоци во Скопје

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian