Романија е следниот предизвик за одбојкарите во Европската сребрена лига

1 min read

Одбојкарската репрезентација на Македонија денеска од 13 часот во Галати против Романија го игра вториот натпревар во Европската сребрена лига. Одбојкарите новото издание во европското репрезентативно натпреварување го започнаа со триумф од 3:0 во сетови против Босна и Херцеговина.

Убедливата победа го зголеми оптимизмот кај одбојкарите, а капитенот Никола Ѓоргиев очекува помладите репрезентативци полека да земаат поголем дел од одговорноста.

– Им честитам и на помладите, не е лесно. Ние постарите ја водиме оваа селекција, нонстоп се бориме. Сакам да бидеме константни на фајнал-фор турнирите, на Европските првенства, благодарам на тоа што сите одиграа феноменално против БиХ. Европската сребрена лига ја започнавме со победа, но имаме уште натпревари, следниот е против Романија. Тие се добра репрезентација, но не се непобедливи. Познаваме дел од играчите, очекувам да го дадеме максимимот и одиме на победа – вели Ѓоргиев.

И селекцијата на Романија со победа го започна настапот во Европската сребрена лига, славејќи со 3:1 против Албанија на гости.

Македонија и Романија досега одиграле два официјални натпревари, пред шест години во квалификациите за Европско првенство. И двете репрезентации имаат по една победа, Македонија славеше со 3:1 на домашен терен, додека Романија победи со 3:0.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

153 сообраќајни прекршоци во Скопје

Следно

Елен Деџенерис со солзи во очите ја водеше последната епизода од шоуто

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian